- Komerční sdělení -finance
DomůZdravíPozor na opalovací krémy: Některé obsahují životu nebezpečné látky

Pozor na opalovací krémy: Některé obsahují životu nebezpečné látky

Nanočástice běžně výrobci přidávají do produktů na opalování. Tušili jste, že představují potenciální ohrožení pro lidské zdraví? Mohou vstupovat do vitálních orgánů, tkání a dokonce i do tělových buněk. V některých kosmetických přípravcích způsobují vážná poškození DNA, narušují funkce buněk, což může vést k rakovině.

Přichází sezóna, kdy většina z nás vytahuje opalovací krémy. Bez nich bychom v létě na slunci ani nemohli fungovat. Věděli jste, že oxid zinečnatý a oxid titaničitý jsou běžné minerální UV filtry, které se v nich nacházejí? Ty však mohou být složeny v nano-velikostech, aby nezanechávaly bílý povlak. Někteří výrobci kosmetiky přidávají nanočástice k minerálním UV filtrům – titanium dioxide a zinc oxide pro blokování UV paprsků tak, aby nevytvářely bílou vrstvu na pokožce, ale aby se staly průhlednými. Co je nejhorší, tyto nanočástice jsou přidávány bez pravdivého uvedení na etiketě. To, že představují ohrožení pro lidské zdraví však výrobce již nezajímá.

Může vás zajímat: https://denzeny.sk/sme-v-ohrozeni-pohlti-nas-elektrosmog/

Pronikají i do krve a mozku!

Odborníci se shodují v tom, že čím menší částice, tím více jsou bioaktivní a toxické. Jejich schopnost působení s jinými živými systémy se zvyšuje, neboť mohou snadno proniknout přes kůži, plíce a v některých případech i do krve a mozku. Jakmile jsou uvnitř těla, mohou způsobovat další biochemické reakce, jako je tvorba volných radikálů, které zabíjejí buňky. I když je jejich velikost tisíckrát menší než bakterie, vědci dokáží pozorovat jejich interakce.

Baby girl sitting on towel at the beach in summer

Momentálně neexistují nařízení, která by vyžadovala, aby použití nanočástic bylo uvedeno na obalu. Někteří výrobci však tuto informaci uvádějí.

Pro jistotu se však v opalovacích krémech vyhněte těmto látkám:

Octyl methoxycinnamate (OMC) a Padimate O- – mají estrogenní efekt a způsobují alergické reakce.

4-Methylbenzylidene camphor (4-MBC) a 3-Benzylidene camphor- mají prokazatelný negativní dopad na hormonální rovnováhu.

Oxybenzone – má prokazatelný estrogenní efekt a způsobuje alergické reakce zejména u dětí.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek